Förlust, oavgjort, vinst!
Det är facit för de tre inledande matcherna på hösten för vårt herrlag. Förlust 3-2 (1-0) borta mot Forshaga IF, oavgjort 2-2 (2-0) hemma mot Yxhults IK och vinst 3-2 (2-1) hemma mot Hertzöga BK!
I matchen mot Forshaga gick de upp till en 3-0-ledning ca. 10 minuter in i andra halvlek, kort därefter lyckades IFK reducera två gånger om på två minuter. Tyvärr kom man inte närmare utan förlusten var ett faktum, målkyttar mot Forshaga var Alexander Roos och Alexander Carlsson.
I den andra matchen efter uppehållet stod Yxhults IK för motståndet. IFK tog tag i taktpinnen från start och satte 1-0-målet redan i 8:e minuten genom Robin Norlin, innan första halvlek var slut så hann även Ludvig Rådberg sätta 2-0. Tyvärr lyckades Yxhult både reducera och kvittera innan andra halvlek var slut.
I söndags spelades den tredje matchen efter uppehållet och för motståndet stod serieledande Hertzöga BK. Även i denna match tar IFK tag i spelet från start och skapar många chanser på egen hand, man lyckas även ta ledningen efter mål av Alexander Roos. kort därefter tillåts Hertzöga att kvittera till 1-1. Innan pausvilan löper sig Alexander Roos fri och curlar in 2-1 till IFK. Andra halvlek fortsätter som första, IFK styr spelet och skapar en mängd chanser som skulle kunna resulterat i mål, dock är det Hertzöga som tar tillvara på en hörna och kvitterar till 2-2 efter en tilltrasslad situation där ett sjävlmål registreras. IFK skapade fortsatt chanser och tillslut kommer även 3-2 målet som även visar sig vara segermålet, detta efter en fin aktion av Alexander Roos där han driver boll, vänder bort en försvarare och serverar Simon Lundevall som trycker in 3-2 på ett fint inspel.
Vi lyssnade även av med huvudtränare Armin Suljic om han tankar om de tre inledande matchern och kommande match mot Woody's FC
-I samtliga matcher under hösten har vi gjort mycket bra saker med bollen och skapat tillräckligt många målchanser för att vinna samtliga matcher. Men det hjälper inte om vi samtidigt bjuder på för mycket defensivt. Vi har pratat mycket om detaljerna i försvarsspelet och framför allt vilka beslut vi behöver ta för att vinna fler matcher.
-Mot Hertzöga senast tycker jag att killarna anpassar sig fint till den nya formationen. Dessutom spelar vi med en extremt hög intensitet under hela matchen. Alla bara kör. Det är något vi ledare är extremt stolta över.
-Nu gäller det att vi kommer upp i vår nivå, både med och utan boll. Gör vi det, kan vi få en riktigt trevlig söndag i Karlskoga.
Nästa match för herrarna spelas på Söndag 23 augusti kl. 14.00, borta mot Woody's FC på Kilsta IP i Karlskoga.
2026-08-19
