Philip Ansell klar för 2026!
IFK Eskilstuna är stolta över att kunna presentera vårt senaste nyförvärv, 22-årige målvakten Philip Ansell, som nu har skrivit på för klubben.
Philip kommer senast från IFK Västerås i division 3, men har sin fotbollsuppfostran i Västerås SK:s akademi, där han även fick träna med A-laget.
IFK Eskilstuna är helt övertygade om att Philip besitter de kvaliteter som krävs för att bli en viktig spelare för laget.
Tränaren Armin Suljic om Philip:
- Philip har tränat med oss under januari och har verkligen vuxit för varje träning. Vi upplever honom som trygg, reaktionssnabb och otroligt ambitiös. Philip kommer fortsätta utvecklas hos oss och göra sig redo för högre divisioner.
Philip själv om påskriften:
– Det känns väldigt kul att skriva på för IFK Eskilstuna! Har en enorm ambitionsnivå och kommer göra allt jag kan och lite till för att hjälpa laget att ta seriesegern. Något som jag vet att klubben tillsammans med alla kunniga tränare och den hungriga truppen har förutsättningarna att göra. Är väldigt taggad inför den kommande säsongen och att förhoppningsvis spela en viktig roll i den!
Varmt välkommen till IFK Eskilstuna, Philip!
2026-02-11
